Diivanid mehhanismitüübi järgi

Paljud kaasaegsed diivanid on varustatud spetsiaalse mehhanismiga, mille abil saame päeval mugava diivani muuta öösel sekundiga täisvoodiks. Endale sobiva mehhanismitüübi valimine sõltub aga mitmetest teguritest – kasutussagedusest, toa suurusest, kuid ka vajadusest panipaiga järgi, kujunduseelistustest jms. On olemas mitmeid erinevaid mehhanisme – lahtivolditavad, väljalibisevad jm.

 

Kokkulapitava mehhanismiga diivanid

Diivani magamisosa moodustavad jupid on asetatud istme ja seljatoe alla, horisontaalselt kokkupakituna. Lahtipakkides moodustub diivanist kaheinimesevoodi. Levinuimad diivanid kõnealusest tüübist on “Raamat”, “Euroraamat” ja “Klik-klak”.

 

Raamat

Avanemisviis: istmeosa tõstetakse üles kuni on kuulda klõpsu, misjärel lastakse viimane uuesti alla. Tõstmise käigus on ka seljatugi langenud horisontaalasendisse, moodustades nüüd kahekohalise voodi. Tänu oma disainile on kõnealuse mehhanismiga diivan sobivaim sagedaseks kasutamiseks. Samuti nõuab see tavapärasemast rohkem ruumi. Kui diivan on paigutatud seina äärde, tuleb seda enne avamist pisut eemale nihutada. Seetõttu on otstarbekam oma tuba organiseerides koheselt arvestada diivani taha pisut vaba ruumi.

 

Euroraamat

Avanemisviis: istmeosa libistatakse horisontaalselt pisut edasi, seljatugi langetatakse selle endisele asukohale. Kõnealused diivanid on mugavad ning ruumisäästlikud, avatud kujul on nad ühtlasema tasapinnaga kui “Raamat”-tüüpi diivanid, samuti on neil pesukast. Diivaneid saab asetada ka vastu seina. Antud tüübi eripäraks on otsese mehhanismi puudumine, mis tagab neile väga hea vastupidavuse ja töökindluse. Antud tüüpi diivanid sobivad ideaalselt ka igapäevaseks kasutamiseks.

 

Klik-klak

Avanemisviis: istmeosa tõstetakse kuni kostub kaks klõpsu – seda tehes langeb seljatugi horisontaalasendisse ning moodustub kahekohaline voodi. Olemuselt on tegu sama “Raamatule” sarnase mehhanismiga – erinevus peitub selles, et kõnealune mehhanism võimaldab ka diivanit puhkeasendis hoida e. hoida seljatuge pisut tahapoole kallutatult. See võimaldab diivanil lõõgastuda. Liikumaks puhkeasendisse tuleb diivanit esimese klõpsuni kallutada, misjärel istmeosa tagasi langetades on seljatugi langenud madalamasse asendisse.

 

Lahtivolditava mehhanismiga diivanid

Kuigi tegu on populaarse diivanitüübiga, ei ole see olemuselt väga lihtsa mehhanismiga. Magamisosa asub kokkuvolditult istme all – esmalt tuleb see horisontaalselt välja tõmmata ning seejärel lahti voltida. Levinuimad diivanid kõnealusest tüübist on kokkulapitava mehhanismiga ja välivoodid.

 

Prantsuse välivoodi

Avanemisviis: esmalt tuleb eemaldada istmepadjad, seejärel tõmmata voodijalast, et magamisase täies ulatuses avada. See mehhanism on laialdaselt kasutust leidnud erinevate hindade ja disainiga diivanites, kuna on väga kompaktne ning ei mõjuta diivani välimust. Kuigi magamiskoht on väga sileda tasapinnaga, ei ole kõnealused diivanid mõeldud igapäevaseks kasutamiseks. Pigem sobivad külalisvooditeks.

 

Sedaflex

Avanemisviis: avamaks käesoleva mehhanismiga diivanit, tuleb haarata kinni istmepatjade all asuvast voodiraamist ning seda enda suunas tõmmata. Sellised diivanid on kallimad ja vastupidavamad kui Prantsuse välivoodid. Mehhanismi peetakse üheks usaldusväärseimaks, kuna talub selle raam talub märkimisväärselt suurt survet ilma deformeerumata. Magamiskoht on üsna kõrge ning lai, hoolimata asjaolust, et kokkuvoldituna on diivanid üsna kompaktsed. Seda tüüpi süsteem on mõeldud igapäevaseks kasutamiseks. Voodi maksimaalseks kandevõimeks on 180kg.

 

Väljalibiseva mehhanismiga diivanid

Antud tüüp on muutumas üha populaarsemaks tänu oma kasutusmugavusele, ruumikusele ja tugevusele. Selle mehhanismi kasutamine on väga lihtne ja mugav – voodiosa libistatakse lihtsalt horisontaalselt edasi. Levinumad diivanid: akordion, delfiin ja puma.

 

Akordion

Avanemisviis: et avada diivanit, tuleb võtta istumisosast kinni ning seda ettepoole tõmmata. Seda tehes langeb seljatugi horisontaalasendisse ning kui istmeosa tõsta klõpsudeni, vajuvad mõlemad osad alla, moodustades horisontaalselt voodi. Mehhanism on saanud nime ilmselge sarnasuse tõttu lõõtspilliga. Magamisosa koosneb nii istmeosast kui ka seljatoest, kuid erinevalt “Raamat”-mehhanismiga diivanitest, mis koosnevad kolmest osast, koosnevad “Akordion”-tüüpi diivanid vaid kahest.

 

Delfiin

Avanemisviis: diivani alumine osa tuleb libistada ettepoole, misjärel tõmmata käepidemest magamisosa, mis “hüppab” diivani sügavustest välja kui delfiin. Tegu on väga lihtsasti kasutatava süsteemiga, mille kasutamisega võib tulla toime isegi laps. Oma lihtsa ehituse tõttu talub mehhanism üsna suurt koormust, mistõttu on tegu ka ühe vastupidavaima tüübiga.

 

Puma

Avanemisviis: diivani alumina osa tuleb libistada ettepoole, misjärel tuleb taas tõmmata käepidemest magamisosa. Tööpõhimõttelt on “Puuma” sarnane “Delfiinile” – erinevus peitub selles, et “väljahüppav” magamisosa koosneb kahest osast. Mehhanism tagab sileda magamisaseme, omab tugevat raami ning ei jäta põrandale kriime. On mõeldud igapäevaseks kasutamiseks.

Laeb...